Skocz do treści

Olbrzymia awaria sieci w USA przez niesprawną kartę sieciową?

27 grudnia około 8:40 GMT wystąpiły problemy z siecią CenturyLink na terenie Nowego Orleanu (stan Luizjana).

Operator podjął działania mające na celu rozwiązanie problemu, w międzyczasie jednak zaczęły napływać informacje o problemach z kolejnych regionów.

W stanach Waszyngton, Utah, Idaho, Oregon, Arizona, Missouri, Massachusetts i innych występowały problemy z działaniem połączeń alarmowych 911 (odpowiednik europejskiego 112).

W lokalnej prasie oraz przez SMSowy system powiadamiania alarmowego podano mieszkańcom alternatywne lokalne numery alarmowe.

W niektórych miejscach nie działały bankomaty, brak działania usług odczuli także klienci prywatni i biznesowi.

Zarówno na Twitterze jak i na stronach z statusem sieci dostawca informował o znalezieniu i odizolowaniu przyczyny, obiecywał szybkie przywrócenie usług.

Wszystko wskazuje na to, że przez cały dzień 28 grudnia odnajdywano i izolowano interfejsy wysycające ruchem dostępne przepustowości, usługi działały niestabilnie.

Dopiero 29 grudnia około 10:00 GMT udało się znaleźć główną przyczynę problemów. Według poniżej pokazanego posta na Twitterze, okazał się nią być niesprawny interfejs zarządzający w data center w Denver (Kolorado), który rozsyłał niepoprawne pakiety.

RCA awarii CenturyLink 27-29 grudnia 2018

Cała sprawa odbiła się szerokim echem w mediach branżowych, na Twitterze można znaleźć dziesiątki wpisów z tagiem #centurylinkoutage.

29 grudnia przewodniczący Federalnej Komisji Łączności (FCC) ogłosił wszczęcie dochodzenia w sprawie awarii systemu obsługi linii alarmowej 911.

Opublikowany wOstrzeżenia i akcje informacyjne